5
(18)

Burun Ameliyatı Nedir?

Birçok kişi “Rinoplasti” kelimesini duyduklarında,  onu burun ameliyatı ile ilişkilendirecektir.

Çünkü “rhino” aslında burun veya geniz anlamına gelir ve Yunanca rhin kelimesinden türetilir. Burun estetiği burun üzerinde yapılan plastik cerrahidir. Bu tip yüz plastik cerrahisinin genellikle iki nedeni vardır. Birincisi solunum güçlüklerini veya hasarlı hava yollarını düzeltmektir ve ikinci neden estetik amaçlardır. Kliniğimde ve pratiğimde her iki burun estetiği operasyonunu da gerçekleştirmekteyim.

Burun ameliyatı yüzünüzün dengesini düzeltebilir ve burnu diğer yüz özelliklerine göre daha uyumlu hale getirebilir.

Burun Ameliyatı ile Doğal Görünüm

Bozulmuş solunum genellikle, burnu iki tarafa bölen membran olan eğri bir septumdan kaynaklanır. Hava akışındaki tıkanmalar, kan dolaşımında oksijen eksikliğinin yanı sıra horlama ve kişinin burnunu beğenmemesine sebep olur. Eğri bir septum, düz bir burun yerine eğri bir burun görüntüsünün en temel sebebidir. Burun ameliyatı, septumun düzeltilmesini ve kişinin daha iyi nefes alması ile beraber daha düzgün bir buruna sahip olmasını sağlar.

Yüz kozmetik cerrahisinin bu modern döneminde, burun estetiği ameliyatı araştıran çoğu insan burunlarının görünümünden memnun değildir. Boyutları veya şekilleri nedeniyle kendilerini beğenmemektedirler. Burun estetiği ameliyatı yüz dengesini düzeltebilir ve burnu diğer yüz özelliklerine göre daha iyi bir şekilde yerleştirebilir. Herhangi bir potansiyel burun ameliyatı hastasının çok az insanın mükemmel simetrik yüzlere sahip olduğunu anlaması önemlidir. Amaç, ameliyattan sonra sonuçlarının tamamen değişmeden doğal görünmesini sağlamaktır.

“Burun ameliyatı” şunları yapabilir:

  • Greft kullanarak burnun boyutunu büyütebilir veya burnun boyutunu küçültebilir,
  • Kemer çıkarılarak veya kemer indirilerek burun profilini geliştirebilir,
  • Çok düşük, çok yüksek veya etli (bulbous) burun ucunun görünümün geliştirebilir,
  • Burun deliklerinin konumunu veya boyutunu değiştirebilir,
  • Burnun genişliğini değiştirebilir,
  • Burnun yüz ile orantılı olmasına sağlayabilir.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 18

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?