5
(1)

Preservation Rhinoplasty Nedir?

Modern rinoplasti’nin bilinen en eski isimleriden Jacques Joseph’in ilk günlerinden bu zamana modern rinoplasti gelişmeye devam etmektedir. Preservation rhinoplasty konsepti, burnunuzun doğal görüntüsünü elde etmek için çok az doku çıkarma ve çoğunlukla greft kullanılmadan, burnunuzun mevcut görüntüsünü yeniden yapılandırmaktan ibarettir diyebiliriz. 

Preservation rhinoplasty tekniğinde uygun hastaların burun sırtı korunur. Burun sırtında olan kemer (hump) törpülenmeden daha alttan alınan kıkırdak ile yok edilir ve yeniden şekillendirilir. Burun fonksiyonlarında ve görünümünde bozulma olmaz. Bu teknikle “mandalla sıkılmış burun” görüntüsü oluşmaz. Burun hareketliliği bozulmaz. Ameliyat olmamış gibi doğal bir görünüm elde edilir. 

Modern rinoplastiden hastaların beklentisi nelerdir?

Kuşkusuz batı dünyasında, insanlar ameliyat edilmiş gibi görünmeden doğal görünüme sahip burunlar istiyor. Ayrıca, zaman içinde önemli ölçüde değişmeyen istikrarlı bir buruna sahip olacakları bir ameliyat geçirmek istiyorlar. Doğal bir görünüm ve yüz ile uyumlu bir burun elde etmek, yüzyılın son çeyreğinde gerçekleşen kırarak ve yeniden yapılan operasyonlarla gerçekten sağlanamadı.

Bazen 20’li yaşların ortalarında bir kişi burun estetiği istediğinde ona burun yapmak için kaburga grefti kullanılarak yeniden bir burun yapılıyordu. Ancak bu yüz ile uyumsuz hatta hiç doğal olmayan sonuçları doğuruyordu. Bu sebeple artık bundan uzaklaşmamız gerekiyordu.

Eski rinoplasti teknikleri neden kötü sonuçlara sebep oluyordu?

20. yüzyılın başında, rinoplasti için öncülük eden eski koruma teknikleri unutuldu. Burunun yumuşak dokusunun ve destekleyici ligamanlarının önemi ve kıkırdak çerçevesinin bütünlüğü, daha küçük ve muhtemelen “daha sevimli” bir burun oluşturmaya çalışmak için aşırı şekilde çıkarıldı ya da korunmadı. Ne yazık ki, rinoplasti sonucu doğal bir görünüme sahip olmayan düzensiz, asimetrik veya fonksiyonu bozuk burunlara sebep oldu. Hala bu konsepte yapılan sonuçları her yerde, özellikle medyada görüyoruz.

Bir rinoplasti uzmanı seçmeden önce ne bilmeliyim?

Burun estetiği ameliyatını gerçekleştirmek için yetenekli bir uzman gereklidir. Cerrahınızı dikkatlice seçmeli ve onların alanında gerçek bir uzman olduklarından emin olmalısınız. Cerrahınızı seçerken dikkat etmeniz gerekenler “Düzenli olarak ameliyat yapıyorlar mı? Kendilerini güncel tutmak için rinoplasti kurslarına katılım sağlıyorlar mı? Size kendi revizyon oranlarını söyleyebilirler mi?” Ayrıca sizi takip etmeli ve ortaya çıkabilecek problemlerle başa çıkabilmelidirler.

Pazarlama veya tekliflerle sizi kandırmamaları önemlidir: Size yakın olan veya ameliyat olan kişilerden doktorunuz hakkında bilgi alın. Tanıdığınız bir doktor varsa, bu operasyonu kendileri olsa kime başvuracaklarını sorun. Doktorunuz hakkında olan incelemeler/yorumlar ve web siteleri daha sonra seçim yapabileceğiniz cerrahların bir listesini oluşturmanıza yardımcı olur. En ucuz seçenek veya bir anlaşma için doktor seçmek genellikle kötü bir karardır.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 1

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?