3
(2)

Karma Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti ameliyatı planlanırken öncelikle iki ana yöntemden bahsetmek doğru olacaktır. Bunlardan ilki açık teknik rinoplasti, diğeri ise kapalı teknik rinoplastidir. Yıllarca “hangisi daha iyi?” bir tekniktir tartışmalarına konu olmuştur. Klasik yöntem kapalı rinoplasti tekniğinde burun içi deliklerinden girilerek gerekli müdaheleler yapılmaktaydı. Ancak açık teknik gibi burun kıkırdakları görülemediği için dezavantajlara sahipti.

Son yıllarda gelişen teknikler sayesinde Karma Rinoplasti tekniği ile yine burun delikleri içinden kapalı olarak başlanan operasyon kıkırdakların doğurtulması yöntemi ile birleştirilerek kapalı ancak açık tekniklerin uygulanabildiği bir operasyon haline geldi. Bu yöntem ile dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadığı için kişinin operasyon geçirdiği belli olmayacak, ancak açık teknik gibi uygulama yapıldığından burun çok daha iyi görünebilecekti.

Karma rinoplasti tekniğinin bizlere sağlamış olduğu bir diğer konu ise açık teknikte yumuşak dokuların çok iyi korunamaması ve bu sebeple burun ucunun hareketini bozması yani burun ucu elastikiyetinin kaybolmasıydı. Yine bu teknik ile bu ortadan kaldırılarak doğal anatominin korunması sağlanabilmekte ve kişiler burun estetiği operasyonu geçirmiş olsalar dahi burun ucu hareketlerinde herhangi bir kayıp yaşamamaktadırlar.

kapali-rinoplasti

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 3 / 5. Oylama: 2

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?