5
(1)

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplastiyi 2 temel şekilde incelemek mümkündür. İlkinde burun estetiği operasyonu burun ucu kıkırdakları görünmeden, burun kanadı kıkırdağının üst tarafından 3-5mm lik bir parça çıkartılır. Kemer varsa alınır ve burun keimkleri daraltılır. Greftler kullanılmaz. Görülmeden yapıldığı için kontrolü azdır. Yaklaşık 1-1,5 saat gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Kapalı rinoplastinin diğer bir uygulama şekli ise burun ucu kıkırdakları burun içine yapılan kesiden doğurtularak yapılır. Tüm bu işlemler esnasında açık teknik ile operasyon yapılıyormuş gibi işlemler uygulanır. Burun kemeri alınır, doğal yapıya uygun burun üstünde oluşan ışıklar yeniden oluşturulur. Diğer tekniğe göre tüm kıkırdaklar görülebildiğinden daha kontrollüdür. Günümüzde artık bu tekniğe karma rinoplasti adı verilmektedir.

Eğer burun ucu kıkırdaklarını görmeden rinoplasti ameliyatı uygulanırsa yapılan operasyonun kontrol altında olması çok zordur. Ancak doğurtma tekniğinde tüm bölgeler gözle görülür. Açık tekniğe göre daha avantajlıdır. Çünkü açık teknikte kıkırdakları daha geniş olarak görebilirken, deriden ayrılmıştır. Karma rinoplastide hem deri, hem de kıkırdaklar aynı anda göz önünde olduğundan operasyon esnasında kemeri daha fazla almak, burun ucunu daha çok kaldırmak ya da indirmek gibi işlemler açık tekniğe göre daha başarılı olacaktır. Ameliyatın başından sonuna kadar burun hep gözünüzün önünde oluğu için aldığı şekli adım adım izlemek mümkün olmaktadır.

kapali_rinoplasti_adana

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 1

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?