0
(0)

Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi

Burun şeklinizi beğenmiyorsunuz ve görünümünüzü değiştirip güzelleştirmek istiyorsunuz. Veya burun tıkanıklığı probleminiz var ve aynı seansta hem iyi nefes almak hemde burnunuzun güzel olmasını istiyorsunuz.

ANCAK DOKTORUNUZ KİM OLACAK , DOKTOR SEÇİMİNİ NEYE GÖRE YAPMALISINIZ?

En baştan söylemeliyim ki bu konuda kriterleriniz arasında ameliyatın fiyatı en son sırada olmalı, çünkü burun estetiği ameliyatı her cerrahın aynı yaptığı “standart” bir ameliyat değil, her hastaya ayrı ve ince bir planlama gerektiren kişiye özel bir ameliyattır.Bu ameliyatın diğer ameliyatlardan farkı , ameliyat öncesi ve sonrası her aşamada cerrahın özel ilgisi ve hasta ile sağlıklı bir diyalog gerektiren bir süreç olmasıdır.

Doktorunuzla yaptığınız ilk görüşmede başlayan bu süreç ,görünümünüzü geliştirmek için doktorunuzla uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir.Bu yolculuğun amacı ameliyatın sonucunda hastanın görünümünün geliştirilmesi ve doktorun yaptığı işten tatmin olmasıdır.Bu yüzden doğru doktoru seçmek hem sağlığınız hem de gelecekteki görünümünüz açısından çok önemlidir.

‘STANDART ESTETİK BURUN AMELİYATI YOKTUR’

DR. ERGÜN KÜRÜN

Doğru doktoru ararken bence ilk ve en sağlıklı yol çevrenizde daha önce ameliyat olmuş olan insanlarla konuşmanız ve onların tavsiyelerini dikkate almanızdır.En önemli kriter budur.İnsan tatile giderken bile daha önce o otelde kalmış bir arkadaşının tavsiyesine kulak verirken,burun ameliyatı gibi insanı olağanüstü değiştiren bir işlemi yaptırırken daha önce bunu yaptıranlardan etkilenmemesi beklenemez.

IMG_3731

Bana gelen hastaların yüzde doksanı bu şekilde daha önce ameliyat ettiğim hastalarımın tavsiyesi ile geliyor.Böylece yapılan işi canlı olarak görebilir ve ameliyatı yaşamış birinden ameliyatın tüm aşamaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Doktorun hasta ile kurduğu diyaloğun ne kadar iyi olduğu ve hastanın tatmini daha ilk cümlesinden , doktorundan bahsederken yüzünün aldığı şekilden belli olur.

Doktor seçiminde yardımcı olabilecek bir diğer yol da,başka branşlardan tanıdığınız doktorlara veya doktorla aynı hastanede çalışan kişilere (hemşirelere,ameliyathanede çalışan personel vb.) danışmaktır.Bu kişiler devamlı hastane ortamında olduğu için hangi ameliyatı kimin iyi yaptığını bilirler.Doktorun tecrübesi ve becerisi konusunda size rehber olabilirler.

Doktor seçiminde sık olarak kullanılan bir diğer kaynak ise İnternet. Tüm hastalıklar ve tüm ameliyatlar hakkındaki bilgiler bizlere bir tıklama kadar yakın. Estetik ameliyatlar konusunda internete her gün yeni siteler ekleniyor, her sitede hasta bilgilendirme bölümleri mevcut. İnternet ameliyat olmak isteyenlerin bilgilenmesi açısından çok yaralı olmasıyla birlikte doktor seçimi açısından kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü birbirine benzeyen bir çok site mevcut. Benim düşünceme göre burun estetiği ile ilgili doğru doktorun özelliklerini paylaşmak istiyorum.

PLASTİK CERRAH MI KULAK BURUN BOĞAZ UZMANI MI?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burun estetiği günümüzde tüm dünyada,hem kulak burun boğaz branşının üst ihtisası olan estetik yüz cerrahisi branşı tarafından hem de genel plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde de bu ameliyatı çok iyi yapan kulak burun boğaz uzmanları olduğu gibi plastik cerrahlar da mevcuttur. Ama her şeyden önemlisi plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanı olsun estetik burun cerrahisi konusunda önemli olan, cerrahın kişisel deneyimi, estetik anlayışı ve el becerisidir. Zira hangi branştan doktor yaparsa yapsın doğal olmayan, yüzün diğer unsurlarıyla uyumlu olmayan, burunun yapısal bütünlüğünün korunmadığı, uzun dönemde eğrilik ve düzensizliklerin oluştuğu bir burun başarılı bir sonuç olarak değerlendirilemez.

Ayrıca doktorunuzu seçerken burnunuzun sadece dış görünümünüzle ilgili olmadığını sağlıklı bir nefesin ilk şartı olan bir organ olduğunu göz önünde bulundurmalısınız .

Burun estetiği konusunda doğru doktor;

Bana Göre:

 

 • Öncelikle burun anatomisi ve fizyolojisi hakkında detaylı eğitim almış olmalı,
  Burun fonksiyonları ve tüm burun hastalıklarının tedavilerine hakim olmalı (yani burun estetiği yaparken nefesin iyileşmesini sağlayabilmeli veya hastanın sinüziti,burun eti büyümesi,alerjik rinit,horlama varsa aynı seansta bunu da tedavi edebilmelidir)
 • En basit burun kemiği ameliyatından , endoskopik sinüs cerrahisine ve estetik burun ameliyatlarına kadar burun ameliyatları konusunda deneyimli olmalı, kısacası çok ameliyat yapmış olmalıdır,
 • Burnu iyi ve doğru bir şekilde analiz etmeli, yapmayı planladıklarını görüşme sırasında hastası ile paylaşmalı,gerçekçi ve dürüst olmalı,
  Herkese aynı tipte burun değil kişinin kendisine özel yüzü ile uyumlu doğal görünümlü bir burun yapabilmeli,
 • Estetik burun ameliyatları konusunda dünyadaki son gelişmeleri bilimsel yayınlardan takip etmeli ,yurt içi ve yurt dışı konferansları izlemeli,kendini sürekli geliştirmeli,
 • Hastasını dinleyerek bu ameliyattan beklentilerini tam olarak anlamalı , hastası ile iyi diyalog kurarak neler yapabileceğini , ameliyatın limitlerini,risklerini, gelişebilecek komplikasyonları ona tam olarak anlatmalı ve hastasının bilgilendirilmiş onamını almalıdır.
 • Hastasına daha önce yaptığı burun ameliyatlarından ( hastalardan izinli olarak) örnekler gösterebilmeli, ve arzu ettiğiniz taktirde daha önceki hastalarıyla iletişim kurabilmeniz için size yardımcı olabilmelidir.
 • Her ameliyatta aynı heyecanı duymalı , her ameliyatı daha önceden planlamalı, hiçbir vakayı kolay veya basit olarak görmemeli, çünkü kolay burun ameliyatı yoktur.
 • Estetik ve sanat görüşünü devamlı olarak geliştirmeli, öncelikli olarak görsel sanatlarının her dalını takip etmeli.
 • ‘Mükemmel iyinin düşmanıdır ‘ sözüne ters olarak hastası için her zaman ‘mükemmeli’ istemelidir.

Son olarak sizlere tavsiyem; doktorunuza ister bir arkadaşınız bir akrabanız aracılığı ile ister internet aracılığı ile ulaşın, buradaki en önemli şey kendinizi teslim edeceğiniz doktorunuza güvenmenizdir. Doktorunuzdan size yapılacak işlemin bütün detaylarını neyin yapılabileceğini neyin yapılamayacağını, işlemin risklerini, oluşabilecek komplikasyonları ve çözüm yollarını anlatmasını isteyin ve doktorunuza güveninizin tam olduğunu hissediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 0 / 5. Oylama: 0

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?