4.9
(8)

Burun Ameliyatı Yaptırmanın Genel Nedenleri Nelerdir?

Burun ameliyatı, birçok kadın ve erkeğin çeşitli nedenlerle yaptırdığı yaygın bir ameliyattır. Hastalar burunlarının şeklinden, boyutundan veya açısından memnun olmadıklarında sıklıkla bu ameliyatı düşünürler. Ayrıca, burunlarının çok küçük veya çok büyük olduğunu ve tüm yüzleriyle orantılı olmadığını düşünürlerse burun ameliyatı yapmayı da düşünebilirler. Ameliyat ayrıca burun ucu çok geniş, sarkık veya yüksek olan hastalarda da yaygındır. Burun ameliyatı ayrıca burunlarının içinde eğri septum gibi düzensizlikler nedeniyle solunum problemi olan hastalar için bir seçenek olabilir.

Anestezi Uygulanacak Mı?

Burun estetiği ameliyatı veya rinoplasti, bir cerrah tarafından yapılması gereken yaygın bir ameliyattır. Ameliyat sırasında hastalara işlem boyunca uyuyabilmeleri için genel anestezi uygulanır. Ben, ameliyat sonrası ağrıları azaltmak ve hasta konforu için işlem sırasında lokal anestezi ile burnunu da uyuşturmaktayım. 

Hangi İnsizyon Yaklaşımları Mevcuttur?

Burun estetiği ameliyatı yapılırken hastaların alabileceği iki genel insizyon vardır. Açık bir rinoplasti sırasında, burnun dışından ve altından kesi yapılır. Açık rinoplasti ameliyatında burun ortasında bir miktar iz kalabilir. Kapalı rinoplasti ameliyatı, burun deliklerinin içinde kesikler oluşturur ve bu tip rinoplasti ameliyatları iz bırakmaz.

İzlerim Olacak Mı?

İzler, bir hastanın geçirdiği ameliyat tipine bağlı olacaktır. Açık rinoplasti ameliyatı yaptırmayı tercih eden hastalarda burunlarının dışında küçük izler olabilir. Bu izler zamanla solabilir ve hastanın burnu iyileştikçe görünmez hale gelebilir. Kapalı rinoplasti ameliyatı geçirmeyi seçen hastalar herhangi bir yara izine sahip olmayacaklardır, çünkü tüm insizyonlar burnun içinde yapılacaktır.

Prosedüre Nasıl Hazırlanırım?

Burun ameliyatı yaptırmaya karar veren hastalar, cerrahları tarafından prosedürlerine hazırlanmak için ayrıntılı talimatlar alacaklardır. Bununla birlikte, yaygın olarak, hastalar iyileşme sürecine yardımcı olmak için ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca, ameliyattan önce aspirin, iltihap önleyici ilaçlar ve bitkisel ilaçlardan uzak durmaları gerekir. Son olarak, hastalar ameliyattan önce burun cilt bakımlarını düzgünce yaptırmalıdırlar.

Ameliyat Günü Ne Beklemeliyim?

Bir hastanın ameliyat günü, hasta akredite bir hastaneye gidecektir. Çoğu rinoplasti ameliyatının tamamlanması sadece 2-3 saat sürer ve ayakta tedavi prosedürü olarak tamamlanır. Hastalar prosedürleri sırasında sakin ve rahat olmaları için ilaç verilecektir. Prosedür genel anestezisi altında yapılmaktadır.

Cerrah ile, cerrahi planlarını, anestezi verilmeden önce tartışacaklardır. Hastalar ayrıca kalp monitörlerine veya ameliyat sırasında hayati değerlerini izleyen diğer makinelere bağlanabilir. Anestezi uygulandıktan hemen sonra hasta, ve ameliyat sonrası uyanma odasında uyanana kadar hiçbir şey hatırlamayacaktır. Hasta hafifçe iyileştikten sonra, cerrah onları muayene eder ve sonra eve gitmelerine izin verir.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 4.9 / 5. Oylama: 8

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?