5
(6)

Burun estetiği iyileşme süreci ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

Burun estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız veya yaptırdıysanız, sormanız gereken birçok soru olacaktır. Ameliyat tarihinizi planlamanın yanı sıra (süper heyecan verici!) ameliyatınızdan hemen sonra ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Ameliyattan uyandığınızda ve hastaneden çıktıktan sonra ne oluyor? Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için kendinize nasıl bakıyorsunuz? Sorularınızı dinledim, şimdi cevaplara geçelim!

1. Sabırlı olun!

Bir burun estetiğinin gerçekleştirilmesi sadece iki saat sürmesine rağmen, sonuçların tam olarak ortaya çıkması çok uzun zaman almaktadır. Ameliyat sonrası bir kaç ay geçtiğinde, rinoplasti ameliyatınızın sonucundan şüphe etmeye başlamanız son derece normaldir. Fakat seçtiğiniz cerrahı sorgulamaya başlamadan önce derin bir nefes alın! Burun estetiği ameliyatının tam sonuçlarını görmek bir yıl kadar sürebilir (bazı durumlarda, daha uzun süre), bu nedenle ateliniz çıkarıldığında panik yapmamaya ve ne gördüğünüze dair sevinç duymamaya çalışın. Çünkü bu asla nihai sonuç değildir! İyileşme süresi hastadan hastaya değiştiği gibi aynı zamanda tercih edilen tekniğe (açık veya kapalı rinoplasti) göre de değişmektedir. Cerrahınız size ne kadar süre bekleyeceğiniz konusunda tavsiyede bulunur, ancak örneğin, kemer alındığında, burnunuz ucunda yeniden yapılanmanızdan çok daha hızlı iyileşebilir. Her gün küçük değişiklikler olabilir, bu yüzden değişiklikleri izlemek için her hafta burnunuzun fotoğraflarını çekmekten faydalanabilirsiniz. Eğer stresi ortadan kaldırırsanız, yeni burnunuzun şeklini izlemekten zevk alırsınız! Estetik ameliyatı yaptırmaya karar vermek çok zor bir olaydır. Bu yüzden sizin ve sadece kendiniz için bir şey yaptığınızı unutmayın ve anı değerlendiriniz.

2. Burun içini nemli tutun!

Cerrahınız, rinoplasti ameliyatından sonra tuzlu bir intranazal sprey (tuzlu su çözeltisi) kullanmanızı önerebilir. Farklı cerrahlar farklı spreyleri tercih eder, ancak birçoğu burun içinin kurumasını önlemek için bir tür burun spreyini 4-6 hafta boyunca kullanmanızı önerir. Kuruyan cilt ile savaşmaktansa, burun dokunuzu nemli tutmak (sargınızı ıslatmadan), daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. İyi bir burun spreyi kullanmak aynı zamanda tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur, bu nedenle birkaç kullanımdan sonra da daha kolay nefes alabileceksiniz. İlacı daima belirtildiği şekilde kullanmayın unutmayın ve ne zaman ve ne kadar süreyle kullanmanız gerektiği konusunda cerrahınız tarafından verilen önerileri dinleyin. Ekstra rahatlama için reçetesiz ilaç spreylerine ulaşmak cazip gelebilir, ancak sonuçlarınızı etkileyebileceği için önce cerrahınızdan tavsiye almalısınız.

Burun estetiği iyileşme süreci

3. Burnunuzu silmeyin, sümkürmeyin!

Burun estetiği iyileşme süreci ‘nin özellikle ilk haftasında, atel ve tamponlar hala yerinde iken burnunuzun tıkalı gibi hissetmeniz gayet normaldir. Daha önce hiç olmadığı kadar burnunuzu silmek için bir dürtü duyacaksınız, ancak burnunuzu silmeye başlamadan önce ne kadar süre beklemeniz gerektiği konusunda cerrahınızın tavsiyelerine uymanız çok önemlidir. Burnunuzu silmek, çok erken derin şekilde koklamak veya hapşırmak kanamaya neden olabilir. Kanama uzun bir iyileşme süresi (en iyi durum) veya yaralanma (en kötü durum) ile sonuçlanabilir. Muhtemelen, burnunuzdaki tıkanıklık ya ameliyat sırasında biriken, şişen ya da vücut sıvılarıdır ve burnunuz onu atmaya hazır olana kadar orada kalması gerekir. Not; İki hafta boyunca burnunuzdan nefes alamadıysanız – endişelenmeyin – iyileşmenizin normal bir belirtisidir! Ayrıca, burun estetiği ameliyatının iyileşirken dürüst olmak gerekirse en sinir bozucu sorunlarından biri yemeğin kokusunu almak ve tadına anlamakta zorlanıyor olmanız olabilir. Bu gayet normaldir. Yalnızca sizin değil bu süreçte hemen hemen herkesin benzer sorunudur. Sadece sonsuza dek sürmeyeceğini bilmelisiniz.

4. Soğuk kompres kullanın!

Birçok hasta burun estetiği iyileşme süreci ilk günlerinde morluk veya “gözde kanlanma” yaşar. Bu tamamen normaldir ve orta yüz bölgesindeki şişmenin sadece bir yan etkisidir. İlk 48 saat boyunca soğuk kompres veya buz torbası kullanılması, şişliğin azalmasına yardımcı olur ve bu süreden sonra rahatsızlıkları gidermek için buz torbası kullanılabilir. 

İpucu: pansumanlarınızın güzel ve kuru tutulmasını sağlamak için daima buz paketlerini iyice sarın.

5. Alçı ve tampondan korkmayın!

Eğer Google’a “Burun estetiğinden sonra ne olur?” diye sorduysanız, o zaman büyük bir şehir efsanesi için toplanmış kalabalığın yazılarını mutlaka okuyacaksınız. Hastalar tamponların çıkarılmasını düşünmekten korkarlar. Ancak rinoplasti ameliyatı geçirdiyseniz ya da geçirecekseniz korkmanıza gerek yoktur. Yeni nesil silikon tamponlar çıkarılırken o yazılanlar gibi bir şey yapmayacaktır. Ancak dürüst olmak gerekirse, tampon çıkarma işlemi birkaç saniyeliğine rahatsızlık verici olsa da, yeni bir rahatlama seviyesiyle birlikte geliyor. Güzel değil, biraz rahatsız edici, ama yapılması gerekiyor. Tamponlarınız dışında, pansumanlarınıza bakmak ve her zaman atelinizi kuru tutmanız önemlidir. Herhangi bir sebepten dolayı gevşerlerse, mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz.

6. Burun ucunuz sert ise endişelenmeyin!

Burnunuzun ucu sertse, panik yapmanıza gerek yoktur! Sert bir burun ucu genellikle burun dokusunun şişmesi nedeniyle olmuştur. Bu iyileşme sürecinizde dalgalanma gösterebilir ve iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır. Burun ucu sertliği, skar dokusu bulunduğunun veya burnun rekonstrüksiyonu için kıkırdak greftlerinin kullanıldığının bir işaretidir. Düşük tuzlu bir diyeti takip etmek ödeminizi hafifletmeye yardımcı olabilir, bu yüzden ucu daha doğal hareket edene kadar tuzlu şeyleri kesmeyi düşünün. Burnunuz tam olarak iyileştiyse ve sonrasında birkaç aydan daha fazla bir süredir sert kalırsa ve bu durum sizi endişeleniyorsa, cerrahınızdan profesyonel danışmanlık almak her zaman bir seçenektir.

7. Hiçbir şey yapmamayı öğrenin!

Kesinlikle birkaç hafta hiçbir şey yapmamak zor ve sıkıcı olabilir, ancak iyileşmeniz için çok önemlidir. Spor salonu müdavimlerinin, meşgul annelerin ve patronların dinlenmek ve iyileşmek için zaman ayırması gerekir – işiniz bittiğinde dünya hala orada olacak, bu yüzden her anın tadını çıkarın! Sadece şiddetli egzersizlerden bahsetmiyoruz; Eğilmekten, temizlik yapmaktan ve yüzünüzün yakınlığını içeren eylemler yapmaktan kaçınmalısınız (eğer yapabilirseniz). Dinlenirken ve uyurken başınızı yüksek tutmak, burnunuzda dolaşıma izin verir ve şişliği azaltır, bu nedenle boynunuzun altına birkaç ekstra yastık koyun. Yalnız kalmaktan korkmayın, ya da kedinizle, çocuklarınızla ve kocanızla zaman geçirirken burnunuzu çarpmaya karşı mutlaka koruyunuz…

8. Fermuarlı üstleri giyin

Bu bildiğiniz ya da doktorunuzu söylediği bir şey olabilir, ancak iyileşmenin erken aşamalarında daima gevşek veya fermuarlı üstlerin giyilmesini tavsiye ederiz. Fermuarlı giysileri giymek çok daha kolaydır ve yüzün ortasındaki yepyeni burnunuzu çarpmaktan ya da zarar vermekten korursunuz.Ancak illa yakalı ve boğazlı kazaklar ya da tshirtler giymek isterseniz burnunuzu koruyunuz. Mutlaka bir yakınınızdan yardım alınız!

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 6

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?