5
(6)

Kozmetik ya da tıbbi olabilir herhangi bir cerrahi prosedür uygulanmadan önce prosedür ilgili tüm detayları baştan sona bilmek son derece önemlidir. Ameliyattan sonra sonuç ve yapılacaklar ve yapılacaklar hakkında ne olacağını bilmekte önceden planlanıp hazırlanabilmesi için önemlidir. Bu yazıda rinoplasti iyileşme süresi ve işlem sonrası durumu ele alacağız. Böylece güzel bir şekilde geliştirilmiş bir burna sahip olmak isteyen okuyucuların ameliyattan sonra neler olabileceğine dair genel bir bakış açısı kazandırabiliriz.

Burun estetiği sonrası iyileşme süresi: İşlemden hemen sonra

Rinoplasti, genel yüz profilinizi vurgulamak için burnunuzu yeniden şekillendiren cerrahi bir işlemdir. Burnunuzun büyüklüğü, simetrisi, konumu ve görüntüsü ile ilgili sorunları giderir. Burun estetiği geçiren hastaların çoğu nazal yapılarıyla ilişkili bazı tıbbi durumları düzeltmek için de kullanırlar. Uyku ve solunum bozuklukları ile ilgili tıbbi problemler bir burun estetiğinde ele alınır. Aslında, rinoplasti, vücudun hem işlevsel hem de estetik sorunlarına cevap veren birkaç estetik cerrahi işlemden biridir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süresi: İşlemden hemen sonra

Burun estetiği sonrası, hastaların genellikle burunları tampon ve nazal atellerle desteklenir. İlk birkaç gün bu koruyucu atellerin kalması gerekir. Cerrahınız, nazal atelin ne zaman çıkabileceğini söyleyecektir. Bunların kalması biraz zahmetli olsa da, iyileşme sırasında burnun desteği ve korunması için son derece önemlidir. Ameliyat sonrası şişkinlik, hassasiyet ve burun çevresinde birkaç haftaya kadar sürebilen gözlere uzanan morluklar olabilir.

Burun estetiği sonrası

Burun estetiği sonrası iyileşme süresi: İşlemden iki ila dört hafta sonra

Bu süreçte, burun estetiği sonrası şikayetlerin bir kısmının azar azar azalmaya başlamasını bekleyebilirsiniz. Burun ve göz çevresindeki morluklar birkaç hafta içinde hafiflemeye başlar. Yavaş yavaş şişlikleriniz her gün biraz daha azalır. Cerrahınız nazal ateli en az bir hafta sonra çıkaracaktır. Bu süreçten sonra yüzünüzde morarmanın az ya da hiç olmadığını göreceksiniz. İşe geri dönmesi gereken bazı hastalar (tabii ki kısıtlamalar dahil!), morarmanın hala farkedilir olduğunu hissediyorlarsa kapatıcı uygulayarak bunu gizleyebilirler. İki ila dört hafta sonra artık burnunuzun gelişmiş şeklini görmeye başlayabilirsiniz. Yine de son hali için henüz çok erkendir. Çünkü hala şişlikler vardır ve burnunuzdaki yaralar henüz tamamen iyileşmemiştir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süresi: İşlemden birkaç ay sonra

Şişlik günden günde ve yavaş yavaş azaldığı için burnunuzun daha güzel göründüğünü fark etmeye başlayacaksınız. Ameliyatın nihai sonuçlarını ikinci ayın sonunda anlamaya başlayabilirsiniz.Bazı hastalar, burunlarının uçlarının uyuşuk olduğundan şikayetçi olabilir, ama endişelenmenize gerek yoktur! Bu etki yalnızca geçicidir ve iyileşmeniz ilerledikçe burnunuzdaki his geri gelecektir. Artık kendiniz hakkında daha iyi göründüğünüze ve kendinizi daha iyi hissettiğinize göre, o güzel yüzünüzü engellemeden gösterme zamanı!

Burun estetiği sonrası iyileşme süresi: Sınırlamalar

Estetik cerrahınız, rinoplastiden sonraki 1-2 ay boyunca ameliyatınızı etkileyebilecek tüm yorucu faaliyetlerden kaçınmanızı önerir. Sonraki 1-3 ay boyunca güneşe maruz kalmamanız da güneş yanığı önlemek için sınırlanmalıdır.

Sosyal hayatınıza gelince, ameliyattan sonraki dört ila altı hafta içinde günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Acıya toleransı yüksek olan bazı hastalar hemen geri dönmek ister, ancak cerrahlar bunu istemezler. Çünkü acıdan etkilenmeyen hastaların yaşayabileceği komplikasyonlar sonucu kötü yönde etkiler. Bu sebeple mutlaka dikkatli olmalısınız. 

Burun estetiği ameliyatı geçirmek isteyen bir hasta, işten 2 hafta izin almalıdır.Dört ila altı aylık aktivite kısıtlamaları ve 1-2 yıl iyileşme süresi olan bir rinoplasti süreci beklemelidir. Bu zaman dilimi çok uzun gelebilir, ancak 3. ay boyunca burnunuzun iyileşmesini görebilseniz bile, burnunuzun içindeki yaraların hala iyileşmekte olduğunu unutmayın. İyileşmesi için zaman ver; aktif temas sporlarından mümkün olduğunca kaçının ve cerrahınızın size verdiği tüm talimatlara uyun. Bu tavsiye, mükemmel bir şekilde geliştirilmiş bir burun profiline sahip olmanızın tek yoludur.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 6

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?