5
(8)

Burun estetiği sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımda anlatmak istedim.

Solunum problemlerine neden olan eğri bir septum varsa veya burnunuzun görünümünden mutsuzsanız, bu sorunu burun estetiği ameliyatı ile çözebilirsiniz. Burun estetiği ameliyatı, burnu yeniden şekillendirmek ve / veya bazı kusurları düzeltmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür göreceli olarak küçük olsa da, prosedürün nasıl uygulanacağını, iyileşme sırasında ne bekleneceğini ve prosedürün tipik sonuçlarını anlamak son derece önemlidir.

Ameliyat Günü

Çoğu burun estetiği ameliyatı ayakta tedavi ameliyatı olarak yapılır, bu işlem tamamlandıktan hemen sonra eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Ancak ben hastaların konforu açısından çoğu zaman bir gece hastanede kalınmasını uygun bulmaktayım. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır, bu işlem boyunca uyuyacağınız anlamına gelir. Her ne kadar genel anestezi bazı riskler taşıyorsa da, sağlıklı bireylerde komplikasyonlar oldukça nadirdir.

Ameliyatın tamamlanması birkaç saat sürecektir. Burun estetiği sonrası, cerrahınız burnunuzu korumak için burnun dışına atel yerleştirir. Aynı zamanda burun içerisinde silikon bir tampon yerleştirilir.Bu silikon tampon eski nesil tamponlardan çok farklı yapıdadır. Tampondan korkmanıza gerek yoktur. 

Anesteziden Uyanmak

Burun estetiği sonrası uyandığınızda, işlem bölgesinde biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu son derece normaldir. Endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca ödem/şişlik, morarma ve hafif kan sızıntısı fark edebilirsiniz. Tamamen uyandıktan ve uygun bir süre geçtikten sonra doktorunuzun izin vermesi durumunda taburcu olabilirsiniz. Cerrahınız, evdeki rahatsızlıkları azaltmak için ağrı kesici ilaç yazabilir veya önerebilir.

Burun Estetiği Sonrası

Evde İyileşme Süreci

Eve geldikten sonra, komplikasyonları önlemek için yatarak dinlenmekte fayda vardır. Kanamayı en aza indirmek ve burnunuzun etrafındaki şişliği azaltmak için başınızı göğüs hizasının üstünde olacak şekilde ayarlamanız en iyisidir. Bu nedenle ilk bir kaç hafta 2-3 yastıkla yatmanız daha hızlı iyileşme için önemlidir. İşlem bölgesindeki kan sızıntısı, şişme ve rahatsızlık, ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca devam edebilir. Bu süre içinde iyileşmeyi teşvik etmek için mümkün olduğunca dinlendiğinizden emin olun. Doktorunuz, burnunuzun düzgün şekilde iyileştiğinden emin olmak için takip ziyaretleri planlayacaktır. Ayrıca bu ziyaretlerden birinde tamponu çıkarak ve bir diğer ziyaretinizde ateli kaldıracaktır, bu yüzden tüm randevularınızı gelmeniz ve tarihleri doğru not ettiğinizden emin olun. Ben, iyileşme için işten en az bir hafta izin almanızı öneririm. Ameliyatı takip eden birkaç hafta boyunca zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalısınız. 

Hangi Sonuçları Beklemeliyim?

Bazı hafif şişliklerin işlem yapıldıktan birkaç hafta sonra bile devam etmesi normaldir. Sonuç olarak, burun estetiği ameliyatının tüm yararlarının ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, şişmenin çoğu kaybolduğunda burnunuzun işlevinde ve görünümünde bir miktar iyileşme göreceksiniz. Burnunuzun görünümü zamanla düzelmeye devam edecek ve 6-12 ay içerisinde işlemin tam sonuçlarını göreceksiniz.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 8

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?