5
(19)

Erkeklerde Rinoplasti

Erkeklerde rinoplasti veya burun ameliyatı giderek daha popüler bir prosedür haline geliyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma sonuçları, günümüzde rinoplasti prosedürlerinin 1 / 3’ünün erkekler üzerinde gerçekleştirildiğini göstermiştir. Kadınlarda burun estetiği yerine erkeklerde rinoplasti yapılırken dikkat edilmesi gereken özel hususlar vardır.

Erkeklerde rinoplastinin en önemli yönlerinden biri yüzün maskülen ifadesini korumak ve kadınsı bir görünüm vermemektir. Eğer kemerin azaltılması gerekiyorsa, burun dorsumu veya köprüsü güçlü ve düz kalmalıdır. Çok kalkık veya kaydırak gibi bir görünümden kaçınmalıdır.

Erkeklerde rinoplasti  sonrası burun ucunun sıkılmış (pinch) gibi görünmemesi gerekir, çünkü bu ameliyat edilen bir burun görünümü ve doğal olmayan bir sonuç verebilir. Erkeklerde rinoplasti sonrası burun ucunun dönme açısı 90 ila 100 derece arasında olmalıdır. Rinoplasti sonra burnun ucunun aşırı kaldırılması, yani burun deliklerinin aşırı görünmesi hastaların yüzünde daha feminen bir görüntüye yol açabilir.

Eğri bir burun, burun estetiği veya rinoplasti isteyen erkekler için yaygın bir sorundur. Eğri burun, eğri burun kemikleri, eğri kıkırdak ve / veya sapmış bir septumdan kaynaklanabileceğinden düzeltilmesi zordur. Kıkırdak ve kemiğin hafızası vardır ve orijinal konumlarına geri dönmek isterler. Sıklıkla, eğri bir burnu düzeltmek için kontrollü kemik kırıkları yapılmalı ve kıkırdak greftlerinin yerleştirilmesi gerekir. Septum deviasyonu cerrahisi veya bir septoplasti de yapılması gerekebilir.

Eğri burna sahip birçok erkek burnundan nefes almakta güçlük çeker ve burun estetiği ameliyatını planlarken burun hava yollarının düzeltilmesi ile aynı anda kozmetik olarakta düzeltilmesini isterler. Eğri bir septum veya konka hipertrofisine bağlı solunum sorunlarının düzeltilmesi, burun estetiği veya kozmetik burun cerrahisi ile aynı anda yapılabilir. Aslında, erkek hastalarımın çoğu burun içinden nefes almakta zorlandıklarını belirtiyorlar ve burun estetiği ile birlikte bunların düzeltilmesini de istemektedirler.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 19

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?