5
(18)

Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Kişinin burnunda kozmetik ve estetik amaçlı yapılan cerrahi müdahaleye burun estetiği adı verilir. Hastanın burnunda doğuştan gelen ya da sonradan herhangi bir travmaya bağlı olarak oluşan (çarpma, düşme..vb.) problemleri nedeni ile burun estetiği yaptırmaya karar vermesi mümkün olacabilir. Öte yandan hiçbir yapısal soruna sahip olmadığı ve solunum yolu ile ilgili bir problem yaşamadığı durumlarda da hasta sadece görsel estetik elde etmek amacı ile burun estetiği yaptırmaya karar verebilir. Bu durumda hekim için bir başka gerekçe gerekmez. Zira hastanın burun estetiği yaptırmaya karar vermiş olması, bu operasyonun yapılabilmesi için yeterli ve geçerli bir nedendir. Netice olarak kişi, bu operasyon sayesinde kendini daha iyi hissedecekse, kişisel tatmini , özgüven ve özsaygısı artacak ise hekim hastaya burun estetiği operasyonunu yapar.

Hekimin, hastanın burun estetiği için uygun olup olmadığına karar verebilmesi için göz önüne alması gereken kriterler vardır. Estetik ve plastik cerrahi hekiminin, kendisi için çok önemli olan bu teknik noktalar hakkında yeterince bilgi sahibi olması ameliyatın konforu ve hastanın sağlığı için büyük hassasiyet taşır. Burun estetiği yapılmadan önce hekimin göz önüne alması gereken kriterleri şöyle özetlemek mümkün olur:

 1. Hastanın yaşı
 2. Hastanın erkeklerde 18 yaşından kadınlarda ise 17 yaşından küçük olması burun estetiği yapılması önünde bir engeldir. Çünkü bu yaşın altındaki hastalarda, burnun kemik gelişimi henüz yeterince tamamlanmamıştır. Bu durumda yapılacak bir müdahale, hastanın burnunda geri dönülemez bir hasar meydana getirir. Fakat şurayı belirtmekte fayda vardır: Yaş, kozmetik amaçlı burun estetiği söz konusu olduğunda önem kazanır. Eğer hastanın bir kaza sonucunda burun estetiği yaptırma ihtiyacı ortaya çıkmış ise bu durumda hastanın yaşı öncelikli kriter değildir.
 3. Hastanın genel sağlık durumu
 4. Eğer hastanın herhangi bir kronik rahatsızlığı ve sürdürdüğü bir tedavi süreci var ise hekim, burun estetiği öncesinde bunu muhakkak bilmelidir. Aksi halde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmak olasıdır. Bununla beraber hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar da hekim tarafından bilinmelidir. Ayrıca hastanın burun estetiği sırasında kullanılacak olan anesteziye karşı da herhangi bir tepkisi/reaksiyonu olup olmadığı da hekim tarafından bilinmeli ve takip edilmelidir.
 5. Hastanın ruhsal durumu
 6. Hastalar zaman zaman burun estetiği sonrasında ortaya çıkacak sonuçları kaldıramayacak bir psikolojik atmosfere sahip olabilir. Zira, burun estetiği çok göz önünde olan hassas bir operasyondur. Ruh sağlığı yerinde olmayan bir hasta burun estetiği sonrasında ortaya çıkacak olan bu yeni görünümü kaldıramayabilir. Özellikle hastada herhangi bir depresyon belirtisi var ise hekim burun estetiği yapmaktan kaçınabilir.
 7. Hastanın sosyo-ekonomik durumu
 8. Her hastanın yaşam koşulları, hayat şartları, sosyal konumu ve bütün bunlara bağlı olarak da yeni burnundan beklentisi farklı olacaktır. Plastik ve estetik cerrahi hekimi tüm bu bireysel farklılıkları göz önüne alıp değerlendirerek hastanın burun estetiği ile ilgili opsiyonları değerlendirir.
 9. Hastanın burnundaki sorunlar
 10. Her hastanın burnu ile ilgili sorunları farklıdır. Kimi hastalar sadece görsel kaygılar ve estetik endişeler ile burun estetiği yaptırmaya karar verirken kimi hastaların ise bu görsel beklentilerinin yanında burunlarındaki yapısal sorunlardan kurtulması da mümkün olur. Zira çok güzel olan ama temel görevlerini yerine getirmeyen bir burun sağlıklı kabul edilmez. Bu yüzden eğer burunda fonksiyonel bir sorun varsa, hekim burun estetiği sırasında bu sorunu da giderecektir.
 11. Burun estetiği yaptırmayı düşünen bir hastanın yapması gereken ilk şey doğru hekimi seçerek, ilk muayenesini yaptırmak olmalıdır. Sonrasında tüm süreç, hekim ile birlikte planlanacaktır.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 18

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?