5
(7)

Koruyucu (Preservation) Rinoplasti.

Son zamanlarda rinoplasti, koruyucu (preservation) rinoplasti ile büyük bir atılım geçirmektedir. Bu “felsefe” / cerrahi teknik, esas olarak burun doku yapılarının ve bağlarının korunmasını, daha az agresif olmasını ve doğal sonuçları korumasının yanı sıra yapılandırılmış burun estetiği nedeniyle hızlı bir postoperatif iyileşme özelliğine sahiptir.

Rinoplasti, dünyada estetik cerrahide en çok tercih edilenlerden biridir, ancak birçok hasta aşağıdaki sorunlardan dolayı kliniğe korkuyla başvurur: 

Burun cerrahisi ister estetik ister fonksiyonel olsun, yüz yapısında önemli bir değişiklik yaratabileceği için, her bireyin kişisel özelliklerine uyumsuz yapay sonuçlar insanlarda büyük korku yaratır.

Uzun Süreli İyileşme – Birçok hastanın rahatsızlığı, bandajları tutmanın ve normal rutine, hem iş hem de fiziksel aktiviteye ve özellikle sonuçların ne kadar süreyle saklanacağına dönmenin gerekli olacağı konusunda ortaya çıkar.

Burun cerrahisindeki ilerlemeler Preservation Rhinoplasty tekniği ile hayat buluyor!

Koruyucu (Preservation) Rinoplasti Nedir?

Bu cerrahi “felsefe” nin temel özelliği, tam olarak burun doku yapılarının ve bağlarının korunması, yapılandırılmış açık rinoplastiden çok daha az agresif olması ve doğal sonuçların korunması nedeniyle hızlı postoperatif iyileşme tekniğine sahiptir.

Koruyucu (Preservation) Rinoplasti ile Geleneksel Yöntem Arasındaki Fark Nedir?

Yıllar geçtikçe, burun estetiği çeşitli aşamalardan geçti ve şu anda uygulanan yöntemlere ulaşmak için ilerliyor. Genel olarak konuşursak, geçmişte tekniğin temelde indirgeyici olduğu, daha uygun bir burun şekli elde etmek için burnu kemik ve kıkırdaklı dokuyu çıkararak şekillendirdiği söylenebilir. Sonuçlar kısa vadede iyi olmakla birlikte, bazı hastalarda cerrahinin neden olduğu “bozulma” nedeniyle ikincil bir burun estetiği ameliyatına ihityaç duyulabilir.

Bu tip cerrahide önemli bir gelişme, günümüzde yaygın olarak yapılan ve burun cerrahisi yapan cerrahlar arasında yaygın olan yapılandırılmış rinoplasti tekniğiydi. Önceki yöntemlerin aksine, burun ve sağlam bir yapı ile burnu şekillendirmek, böylece rinoplastinin öngörülebilirliğini arttırmak için sadece kısa vadede değil, uzun vadede de iyi bir sonuç elde etmektir. Bu tekniğin bir dezavantajı, ilk cerrahinin tatmin edici bir sonuç elde etmediği durumlarda yeniden burun estetiğinde zorluk (revizyon burun estetiği veya sekonder rinoplasti) olacaktır. Bu revizyonlar bazen kaburga/kıkırdak greftleri ve iyileşme sürecini kontrol etmede zorluklar gerektiren uzun süreli büyük ameliyatlar haline gelebilir.

Koruyucu (Preservation) rinoplasti, bazı tanınmış cerrahların rinoplastisinde deneyim ve uzmanlıkla ilişkili detaylı anatomik çalışmaların bir kombinasyonu ile ortaya çıktı: Dr. Barış Çakir, Dr. Yves Saban, Dr. Rollin Daniel ve Dr. Peter Palhazy. Teknik, Dr Rollin Daniel’in kendi sözlerine gelir:

Rezeksiyon (doku ekstraksiyonu) korunarak değiştirilmesi;

Manipülasyon ile eksizyon replasmanı (doku kesimi);

İkincil rinoplastinin büyük rekonstrüksiyonlarının küçük ve hızlı iyileştirmelerle değiştirilmesi.

İç kesimler yoluyla, kıkırdak greftlerine çok fazla ihtiyaç duymadan, orijinal yapıları koruyarak ligament ve doku yapılarını tanımlamak ve korumak mümkündür. Koruyucu (Preservation) rinoplasti, geleneksel yapılandırılmış rinoplastide temel oluşturacak olan bu greftlerin sökülüp yeniden birleştirilmesinden ziyade, burnun aşağıdan yukarıya doğru tutulmasını, yapısının korunmasını ve sadece doğal bağlarla ihtiyaç duyulanın uyarlanmasını sağlar.

Bu devrim niteliğindeki yeni rinoplasti tekniği ile, burnun hem estetik hem de fonksiyonel değişiklikleri daha etkili ve önemli ölçüde daha az travmatik olarak gerçekleştirilir ve burnun hem elastikiyetinin hem de hareketliliğinin daha doğal olduğunu ve hızlı hasta iyileşmesine izin verir.

Koruyucu (Preservation) Rinoplasti Tüm Olgularda Uygulanabilir Mi?

Hiçbir teknik mutlak değildir ve her durumda endikedir çünkü her hastanın kendine özgü bir anatomisi vardır! Koruyucu (Preservation) rinoplasti esas olarak burnun hiç ameliyat edilmediği ve burun yapılarını sağlam tutan ve anatomisi bu tip prosedür için uygun olan primer vakalarda endikedir.

Tekniğe uygun olmayan vakalar, çok keskin sapmalara sahip olan veya daha önce sekonder vakalar olarak adlandırılan karmaşık travma veya daha önce ameliyat olmuş burunlardır. Ancak her burun farklı olduğu için, bu tekniğin size uygulanıp uygulanamayacağını öğrenmek için bize danışın.

Koruyucu (Preservation) Rinoplasti Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi, intravenöz anesteziklerin ve lokal anesteziklerin lokal kanamayı en aza indirmeye yardımcı olan çözeltilerle ilişkilendirildiği bir anestezistin varlığı ile cerrahi bir ortamda gerçekleştirilir. Koruyucu Rinoplasti genellikle kapalı teknikle (burnun tabanında, columella denilen kesilmeden) geliştirilen, ancak açık bir burun estetiği ile de gerçekleştirilebilen cerrahi bir prosedürdür. Koruma tekniğini takip eden kapsamlı diseksiyon, kan damarlarından kaçmak, kanamayı, şişmeyi ve postoperatif ağrıyı azaltmak, böylece daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için gereklidir.

Koruyucu rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşmesi nasıldır?

Herhangi bir ameliyat gibi, her zaman morarmış alanlarla ilişkili olabilecek veya olmayabilecek bir dereceye kadar postoperatif şişlik vardır.

Bununla birlikte, koruyucu rinoplasti tekniği ile hastalar genellikle daha az şişlik ve daha az morarma yaşarlar. İnsanlar rinoplastinin ağrılı olma eğiliminde olduğunu düşünebilirler ancak bu doğru değildir ve özellikle koruyucu rinoplasti uygulanması durumunda, rahatsızlık büyük ölçüde azalır ve soğuk algınlığı hissine benzer. Ek olarak, kısa sürede hasta günlük rutine geri dönebilir.

Geleneksel burun estetiğinde burun ucu sertleşme eğiliminde olur. Ancak koruyucu rinoplastide sert bir burun ortaya çıkmadan doğal hareketliliği korur. Rötuş veya revizyon burun estetiğinin gerekli olduğu durumlarda, yapılar korunduğundan, bu revizyon ameliyatlar genellikle hızlı ve karmaşık olmayan prosedürlerdir.

Bu nedenle koruyucu rinoplasti, kesinlikle sonuçları ve hızlı iyileşmesi nedeniyle burun estetiği cerrahisinin ilerlemelerinden biridir ve ben kliniğimde bu tekniği hastalarımızın sağlığı ve memnuniyeti için yaygın olarak kullanılmaktayım. Herhangi bir sorunuz varsa veya sizi değerlendirmemi isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 7

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?