5
(1)

Preservation Rhinoplasty Nedir?

Yepyeni bir yöntem olan Preservation rhinoplasty tekniği daha az agresif, daha güvenli ve uzun dönem sonuçları öngörülebilir bir yöntemdir. 

Burun; görsel ve işlevsellik olarak bütünlük içinde çalışan bir organdır. 

Nazal yapıları bağımsız olarak manipüle edemeyiz, çünkü bir alanda yaptığımız şey diğerlerini hem dış görünüşünde hem de işlevsellikte etkiler.

Burun bir inşaat gibidir. Eğer taşıyıcı bir duvarı yıkarsak ya da ana yapının herhangi bir bölümünü değiştirirsek yamukluklar ve hatta çökmeler meydana gelebilir.

Burun estetiği sevenler, onlarca yıldır daha güzel burunlar yapabilmek için cerrahi teknikleri değiştirerek ve geliştirerek nesillere aktarmışlardır. Şimdilerde ise yepyeni bir burun estetiği tekniği olan “Preservation Rhinoplasty” tekniğinin doğuşuna şahit olduk. 

Preservation Rhinoplasti (Koruyucu Rinoplasti) nelerden oluşur ve bugüne kadar yapılan geleneksel Rinoplasti'den farkı nedir?

Preservation rhinoplasty kıkırdakları, kasları, ligamentleri, burun kemiğinin fonksiyonel ve yapısal bütünlüğünü koruyarak yapılan, agresif olmayan, ultra koruyucu, çok kontrollü, sonuçları önceden tahmin edilebilen ve doğal sonuçlar alınabilen bir burun estetiği prosedürüdür. 

Bu prosedürde ameliyat öncesinde planlama yapılırken, ameliyat sırasında, ameliyat sonrasında ve uzun dönemde nasıl sonuçlar elde edebileceğinizi bilmeniz çok daha olasıdır. Geleneksel burun estetiği prosedürlerinde agresif işlemler daha fazla yapıldığı için uzun dönemde çökmeler, asimetriler, düşmüş burun uçları gibi sorunlar öngörülememektedir. 

Örneğin; geleneksel burun estetiği tekniklerinde cerrahların %95’i burun piramidinin çatısının kemiğini/kıkırdağını keserek ya da törpüleyerek yapmaktadır. Bu yöntemde doğru nefes solunum fonksiyonları için önemli olan o alanın (formun) anatomisinde tahribat yaratır. 

Preservation Rhinoplasty

Bununla birlikte “Preservation Rhinoplasty” tekniğinde, bu tekniğe özel olarak tasarlanmış mikro testereler ve ya ultrasonik testereler kullanılarak, piramidin bacakları kesilir ve kemer bu alandan çıkarılan kıkırdak ile alınır. Yani inşaatın temelinden alınarak üst çatı aşağı indirilmesi gibi düşünebilirsiniz. 

Burun bloğunun tamamı burun sırtı hedeflenen görüntüsüne gelene kadar indirilir. Böylece ana yapı değiştirilmeden tüm çatının anatomisi korunur. Bu cerrahi tekniğin literatürdeki adı “Push Down” rinoplastidir. 

Preservation Rhinoplasty’de burun ucu estetiği nasıl yapılır? Nasıl modellenir?

Bu teknikte de ben diğer tekniklerde uyguladığım poligon rinoplasti konseptini kullanmaktayım. Zaten bu teknikte anlatılan burun ucu estetiği de poligon rinoplastini anlatmaktadır.

Poligon konseptinde burun kıkırdaklarında farklı çokgenlerin çizildiği, kavramsal olarak basit olduğu kadarda karmaşık ancak çok teknik bir konsepttir. Doğaldan modellendiği için sonuç doğal ışıkların oluşmasını sağlamaktadır. 

Preservation rhinoplasty tabii ki kapalı yaklaşımla yapılan bir prosedürdür. Kesiler burun delikleri içinden yapılır. Kolumelladan kesi yapılmaz ve bu sayede bu bölümde korunur. Benzersiz, marjinal ve subperikondial bir yaklaşımdır. Perikondriuma ve kıkırdakları koruyan mikroskobik dokulara saygılıdır. Cerrahların ağzını açık bırakan bir heykel tekniğidir. 

Kıkırdaklar; çok ince dikişler ile poligonları belirginleştirerek, kıkırdakların yerini 3 boyutlu düşünerek değiştirerek (geleneksel rinoplastiden farklı olarak) kesip biçmeden, kıkırdakları taşıyarak yeniden modellenir. Bu kıkırdakların korunması ve yerinin değiştirilmesi burun ucunun kaldırılmasına ve burun ucuna çok daha doğal bir görünüm verilmesine sebep olur. 

Son olarak Preservation rhinoplasty’de en önemli şey, burun kıkırdak piramidinin çatısı kırıp yeniden yapmadan (tahribat yapmadan) 3 boyutlu olarak hareket ettirerek “Push Down” ile aşağı indirerek yapılmasıdır. Bu olası revizyon burun estetiği ameliyatlarında buradaki kıkırdakları korumanızı ve sonradan kullanmak için saklanmasını sağlar. 

Bu sebeple neredeyse hiç bozulmamış yapı, her bir burnu kendine has güzellikte, doğal anatomisiyle korur. Bu doğallık sebebiyle ameliyat olmuş bir burun olduğunu söyleyemezsiniz. Hatta çoğu doktor bile…

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 1

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?