5
(4)

Ultrasonik Burun Estetiği Nedir?

Ultrasonik Burun Estetiği veya bilinen diğer adıyla PIEZO Rinoplasti, burun kemiklerinizin kırılması ihtiyacını ortadan kaldıran yeni bir teknolojidir. Neredeyse her rinoplasti sırasında, daha güzel bir kontur elde etmek için burun kemiklerinin yeniden şekillendirilmesi veya taşınması gerekir. 100 yıldan uzun bir süredir, kemikleri taşımak ya da daraltmak için çekiç ya da keski kullanarak hareket ettirmek zorunda kaldılar. Ultrasonik teknoloji, estetik kemik değişiklikleri için yeni bir hassas tedavi seçeneği çağını başlattı.

Ultrasonik burun estetiği, burun kemiğinizin şeklini değiştirmek için ultrasonik enerji kullanan motorlu bir cihazdır. Bu teknolojinin istisnai özelliği, ultrasonik enerjinin sadece kemikleriniz gibi sert dokuyu etkilemesi, başka hiçbir dokuya zarar vermemesidir.

Ultrasonik rinoplastinin farkı nedir?

Piezoelektrik kesici uçlar (PEI), yumuşak dokulara zarar vermeden kemikler ve / veya sert kıkırdak üzerinde seçici bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahiptir: deri, mukoza ve üst yan kıkırdaklar ve alt yan kıkırdaklar ve ince kıkırdaklar gibi. Önemli olarak, PEI’lerin yarattığı kırılma çizgileri çok hassastır ve geleneksel rinoplasti aletlerinde karşılaşılan kırılma çizgilerinin yayılma riskini ortadan kaldırır.

Teori, daha az çevreleyen travmayla birlikte, cerrahi bir kanama, cerrahi sonrası morarma, şişlik ve rinoplasti prosedüründeki ağrıyı azaltırken aynı zamanda daha kesin bir kozmetik sonuç yaratıyor olmasıdır. Bu da revizyon cerrahisine daha az ihtiyaç duyulmasına yol açmalıdır. Rinoplasti ameliyatı için mevcut ulusal revizyon oranları yüzde 30’un üzerindedir.

Her ne kadar ultrasonik rinoplasti için kullanılan cihazlar yalnızca açık rinoplasti teknikleri için tasarlanmış olsada ihtiyaçlarımız doğrultusunda kapalı tekniklerde uygulanmaya uygun başlıklar sayesinde günümüzde kapalı teknikte de ultrasonik cihaz kullanılabilmektedir. Türkiye’de kapalı teknikte bu cihazı ilk kullanan hekimlerden bir tanesi olarak söylemek isterim ki atravmatik olması sebebiyle kemik şekillendirmede ilk tercihimdir. 

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 4

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?