5
(19)

Rinoplasti Gülümsememi Değiştirir mi?

Rinoplasti veya kozmetik burun estetiği cerrahisi, burnunuzun görünümünü ve sonuç olarak tüm yüzünüzü önemli ölçüde değiştirebilen bir prosedürdür. Genel anestezi altında yapılan cerrahi, nazal kemik ve kıkırdak dokusunun yeniden şekillendirilebilmesi için insizyonlar yapılmasını içerir.

Doğal görünümlü bir burun estetiği sonucu elde etmek için, prosedür boyunca cerrahi beceriler ve uzman bir göz birbirini tamamlamalıdır. Bir cerrah çok fazla doku (aşırı rezeksiyon) çıkarmamaya veya tersine çok az doku (az rezeksiyon) çıkarmamaya dikkat etmelidir. Eğer greft burnu yeniden yapılandırmak için kullanılacaksa (örneğin, burun ucunu değiştirmek için) cerrah burnu düzgün şekillendirmek için hassas bir şekilde çalışmalıdır. Burun estetiği ameliyatı ,yi yapıldığında, hiçbir şekilde burnu fonksiyonel olarak olumsuz etkilememelidir. Bununla birlikte, istenen değişikliğe bağlı olarak, dikkate alınması gereken bazı potansiyel ikincil estetik sonuçlar olabilir.

Burun estetiği gülüşünüzü değiştirecek mi?

Örneğin, burun estetiği prosedürünün dudak hareketinizi veya gülümsemenizi etkileyeceğinden endişe duyabilirsiniz. Burun estetiği gülüşünüzü değiştirecek mi? Burun estetiğinizi eğer ben yaptıysam, cevap HAYIR.

İlk olarak, üst dudak hareketindeki herhangi bir değişikliğin nedeni olarak burun ucunda yapılan çalışma ile ilişkili olduğu düşünülmelidir. Burun sırtının yeniden şekillendirilmesi veya kırık bir burnun düzeltilmesi, gülümsemeniz üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmamalıdır. Bununla birlikte, eğer burun ucu belirli dikiş teknikleri ile stabilize edilmişse veya kıkırdak sarkıklığını önlemek için ya da düşük burun ucunun altına karşı sabitlenmişse, üst dudağınız ameliyattan bir süre sonra daha da sertleşecektir. Bunun nedeni, greft kıkırdağın ucu düzeltmek için gerekli yapıyı sağlaması, ancak ek sertlik katmasıdır. Bu sertlik, ucun pozisyonunu korumasına izin verir, böylece gülümserken artık bir düşüş olmaz. Ancak bizim kullandığımız elastik rinoplasti tekniğinde burun ucu elastikiyetini kaybetmez. Bu sayede gülerken ve konuşurken burun ucu doğal hareketlerini yapmaya devam eder.

Sonuç olarak, ameliyattan bir veya iki hafta sonra, gülümsemenizin normalden daha az belirgin olduğunu hissedebilirsiniz. Bu his genellikle burun ucunuzun ve üst dudağınızın ameliyattan birkaç hafta sonra bile halen uyuşuk olması ile ilgilidir. Bu nedenle gülüşünüzü biraz garip hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bir kaç hafta içinde gülüşünüz kimseden farklı olmayacaktır. Ameliyatınızdan kısa bir süre sonra normale döneceği için sabırlı olmakta fayda vardır. Böylece, yeni burun görüntünüzle hayatınıza mutlu bir şekilde geri dönebilirsiniz.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 5 / 5. Oylama: 19

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?