4.8
(6)

Aslında internetin günümüzde kullanımı ile birlikte insanlar aradıkları her soruya cevap bulabiliyorlar. Ancak bu çoğu zaman hiçte doğru olmayan cevapları bulmalarına sebep oluyor. Rinoplasti hakkında yanlış bildikleriniz olduğuna son derece eminim.

Rinoplasti Hakkında 5 Mit!

Günümüzde rinoplastinin giderek daha popüler hale gelmesiyle, potansiyel hastalar, bazıları gerçek olmaktan uzak, birçok bilgiye maruz kalmaktadır. Bu yazıda, rinoplasti ile ilgili en popüler yanılgıların bazılarını ele almaya çalışacağım. 

2004 yılında gerçekleştirilen ikinci en popüler estetik cerrahi prosedürü olan rinoplasti (Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’ne göre), bu yıllardan sonra yalnızca zengin ve ünlülerin dünyasından çıkarak siz ve benim gibi sıradan insanların da yaptırabildiği bir prosedür haline geliyor. Artık bu her zamankinden daha erişilebilir olan bu prosedür hakkında bazıları doğru, bazıları şüpheli, bazıları düpedüz yanlış çok fazla bilgiye maruz kalacaksınız. Bu yazıda, rinoplasti hakkındaki en popüler yanlış anlamaları ele almaya çalışacağım.

1. Her plastik cerrah ya da kbb uzmanı rinoplasti ameliyatı yapabilir.

Teknik olarak evet. Çoğu plastik cerrah ya da kbb uzmanının, uygulanan işlemler listesinde rinoplasti yapabildiği yazmaktadır. Ancak, bu her cerrahın iyi rinoplasti sonuçları elde edebileceği anlamına gelmez. Rinoplasti, hem tıbbi hem de sanatsal açıdan zorlu bir prosedürdür. Cerrah, burnun iç anatomisini ve solunum sisteminin çalışmalarını tam olarak anlamalıdır, böylece yeniden şekillendirilmiş burun sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda tamamen işlevsel olmalıdır. Burun, yüzümüzün genel görünümünde çok büyük bir faktör olduğundan, cerrahın, hastanın yüzünün geri kalanına güzel bir şekilde uyan bir burun oluşturmak için güçlü bir sanat anlayışına da ihtiyacı vardır.

rinoplasti-doktoru

2. Rinoplasti, gösteriş ve görünüş için yapılır.

kozmetik-burun

İnsanların sadece kozmetik nedenlerle burun ameliyatı yaptıklarına dair yaygın bir inanca rağmen, burnun görünümünü iyileştirmenin yanı sıra, solunum problemlerini (örneğin septum sapması) düzeltmek için yapılması da nadiren görülmeyen bir durumdur. Aynı zamanda, burunlarının görünümünden memnun olmayan hastalarda, burun estetiğinin olması, özgüvenini ve nihayetinde yaşam kalitesini arttıracak fiziksel ve duygusal bir dönüşüme yol açabileceği tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında, rinoplastinin etkisi, hastanın görüntüsünden aldığı hazdan ötürü terapötik bir tedaviyle karşılaştırılabilir.

3. Rinoplasti ağrılıdır.

Meme implantları veya karın germe gibi diğer estetik cerrahi prosedürlerin aksine, rinoplasti genellikle ağrılı değildir. Cerrahların çoğu genel anestezi altında rinoplasti yapar, bu nedenle tamamen uyuyacak ve hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Ameliyattan sonra, 7-10 gün boyunca küçük bir burun alçısı ile geçirirsiniz. Burun ve göz çevresi şişebilir ve morarmalar olabilir (özellikle burun kemikleriniz yeniden şekillendirilmişse); ancak, ameliyattan sonra karşılaşacağınız genel rahatsızlık minimaldir.

estetik-burun

4. Herkes rinoplasti olduğunuzu fark eder!

dogal-burun-estetigi

Burnunuz büyük bir değişiklik gerektiriyorsa – büyük bir kemer gibi – etrafınızdaki insanlar gerçekten burnunuzdaki farkı görebilir. Bununla birlikte, burnunuzun sadece çatı veya uçta bir inceltme işlemine ihtiyacı varsa, görünüşünüzdeki algılanan değişimin beklediğinizden daha az çarpıcı olacağı ihtimali vardır. Ne de olsa, hiç kimse sizin yüz özelliklerinizi sizin kadar yakından tanımaz. Bu nedenle bunlarda küçük bir değişiklik yapmak dış Dünya için çok açık olmayabilir. Ayrıca, iyi bir cerrahın size “ameliyat olmuş görünen bir burun” sağlamaktan kaçınacağını ve onun yerine yeniden şekillendirilen burnunuzla yüzünüzün diğer özelliklerinin arasında bir denge sağlamaya çalışacağını ve böylece doğal olarak birbirini tamamlayacağını unutmayın.

5. Rinoplasti size hayallerinizin burnunu kazandıracaktır.

Rinoplasti prosedürü burnunuzun görünümünü çarpıcı bir şekilde değiştirebilirken, kemik ve cilt yapınıza bağlı olarak cerrahınızın yapabilecekleri bazı sınırlamalar olabilir. Aynı zamanda, ameliyatınızın sonuçlarından tam olarak memnun kalmama ihtimaliniz vardır. İstatistikler, rinoplasti sonrasında hastaların %10 ila% 15’inin, sonuçlarını geliştirmek veya düzeltmek için ikincil bir prosedür istediğini göstermektedir. Bunun nedeni bazen cerrahın tahmin edemediği veya kontrol edemediği şekillerde iyileşme ve gelişmedir. Diğer durumlarda, hastaların nihai sonuçlardan memnun olmamaları, doktorla ameliyatın amaçlanan sonucuyla ilgili zayıf iletişimden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu olay kuraldan çok bir istisnadır, çünkü çoğu hasta ameliyattan sonra fiziksel görünümlerinde mutlu olduklarını bildirmiştir.

burun

Öyleyse, hayallerinizin burnunu başarılı bir şekilde başarmanın anahtarı nedir? Birinci noktaya geri dönersek, cerrahınızı dikkatlice araştırın, seçin ve iletişim kurun! Ne zamandır burun ameliyatı yapıyor? Cerrahi akreditasyonu nedir? Sizin istekleriniz ile onun yapabilecekleri örtüşüyor mu? Kendi burnunun öyle göründüğünü hayal edebiliyor musun? Bu, bir sonraki adım hem sizin hem de cerrahınızın burnunuzun neye benzemesini beklediğinizi ve tıbbi açıdan neyin ulaşılabilir olduğunu çok net bir şekilde anlamanızı sağlamaktır. İyi bilgi ve olumlu bir tutuma sahip olan sizin, operasyon sonrası tam olarak istediğiniz görüntüye oluşması ve mutlu olmanız daha olasıdır!

Bu yazımda rinoplasti hakkında yanlış bildikleriniz konusunda değindim. Umarım aydınlatabilmişimdir.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI İÇİN OLMAZSA OLMAZ İKİ UNSUR, KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA YAPILMASI VE HASTA İLE HEKİM ARASINDAKİ İLETİŞİMİN SAĞLIKLI OLMASIDIR.

DR. ERGÜN KÜRÜN

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz!

Ortalama oy 4.8 / 5. Oylama: 6

Hiç oylanmadı! İlk siz oylayabilirsiniz.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?